7 Şubat 2014 Cuma

Alüminyum Her Yerde…

Alüminyum ilk çağlarda boyama, tabaklama ve kanamayı durdurma gibi çeşitli amaçlarla Yunanlılar ve Romalılar tarafından kullanılıyordu. Günümüzde ise yoğunluğunun düşük olması, yüksek oranda ve kolay işlenebilmesi, korozyona dayanıklılığı ve maliyetinin düşük olması gibi nedenlerle endüstrinin pek çok kolunda kullanılıyor.

Alüminyum, konserve kutusundan pencere çerçevesine, tekneden uçağa milyonlarca değişik ürünün imalatında tercih edilmekte olup dünya ekonomisinde çok önemli bir yere sahiptir. 1850’lerde çokça bulunmasına rağmen, minerallerini metale dönüştürmek zor olduğu için altından daha değerliydi. 1852’de 1 kg. alüminyum 1.200 $ iken, 1 kg. altın 664 $ idi. 1854’de Saint-Claire Deville alüminyumu ayırmak için potasyumun yerini tutan ve çok daha ucuz olan sodyumun kullanılması yöntemini buldu. Böylece 1859’da kilogram fiyatı 37 $’a kadar geriledi. Bu dönemde  daha da popülerleşti, fakat hâlâ pratik kullanımdan çok süs malzemesi olarak tercih ediliyordu. 1886’da ise Hall-Heroult elektrolitik süreciyle işlenmeye başlandı. Bunun sonucunda 1895’de kilogram fiyatı 1.20 $’a kadar düştü. Hall-Heroult işlemi, günümüzde de alüminyumun elde edilmesinde kullanılan temel yöntemdir.

Alüminyumla ilgili ilginç bilgiler:

  • Ayda çok miktarda alüminyum vardır. 
  • Oksijen ve silisyumdan sonra dünyada en çok bulunan 3. elementtir.
  •  Bir alüminyum teneke kutunun geri dönüşümüyle elde edilen enerji, bir televizyonun üç saat boyunca çalışmasını sağlar.
  •  Bir alüminyum teneke kutu geri dönüştüğünde, sadece iki ay içinde yeni bir içecek kutusu olarak piyasaya sürülür.
  • Alüminyumun geri kazanımında kullanılan enerji, üretiminde kullanılanın %5’i kadardır.
  •  Ticari üretiminin başladığı 1890 yılından bu yana üretilen alüminyumun % 75’i hâlâ piyasadadır.
Demirden sonra en çok kullanılan ikinci metal olan alüminyum ağırlıklı olarak inşaat, ulaşım, ambalaj, elektrik-elektronik ve mobilya sektöründe kullanılıyor. Hafif, dayanıklı ve yangına karşı güvenli olması, inşaat sektörü için vazgeçilmez bir malzeme olmasını sağlıyor. Binaların çatı ve cephe kaplamalarında, kapı ve pencerelerde, merdivenlerde, çatı iskeletinde, inşaat iskelelerinde ve sera yapımında çokça tercih ediliyor.

Her geçen gün sağladığı avantajlar daha da anlaşıldıkça yeni kullanım alanları doğmakta. Alüminyum sadece bugünün değil, yarının da malzemesi. 

Kaynaklar:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder