12 Eylül 2014 Cuma

Kendi Elektriğini Üreten Çevreci Binalar

Yenilenemeyen enerji kaynaklarının gün geçtikçe azalması ve bu kaynakların dünyaya verdiği zararların çok yüksek boyutlara ulaşması, yenilenebilir kaynaklara yönelme ihtiyacını gün be gün artırıyor. Güneş enerjisi, yenilenebilir kaynaklar içerisinde en çok konuşulanı ve en çok kullanılanı. Bunun inşaat sektörüne yansıması, kendi enerjisini üreten binalar şüphesiz.


Kısaca BIPV olarak isimlendirilen binaya entegre fotovoltaik sistemlerle kendi elektriğini üreten binalar inşa etmek mümkün. Fotovoltaik (Photovoltaic) kelimesi Yunanca’da “ışık” anlamına gelen “phōs” ve gerilim birimi olan “volt” sözcüklerinin birleşmesinden oluşuyor. Binanın dış cephesine uygulanan fotovoltaik paneller, üzerlerine gelen ışık enerjisini elektrik enerjisine çeviriyor. Üretilen doğru akım, invertörler aracılığıyla alternatif akıma dönüşerek bina içerisindeki cihazları çalıştırabilecek hale geliyor. Üretilen enerjiyi depolamak için akülerden ve enerjinin miktarını ölçmek için de sayaçlardan yararlanılıyor. PV sistemler, elektrik şebekesine bağlı (grid-tie) ve şebekeden bağımsız olarak (off-grid) uygulanabiliyor.

Türkiye’nin sahip olduğu yüksek güneş enerjisi potansiyeli düşünüldüğünde binaya entegre fotovoltaik sistemler çok daha büyük önem kazanıyor. Bu sistemler, ülkemizde henüz yaygınlaşmamış olmasına rağmen dünyada örneklerini çokça görmek mümkün. Bisam Cephe olarak Sudan’ın başkenti Hartum’da gerçekleştirdiğimiz ulusal telekomünikasyon binası (NTC Tower) çok önemli bir örnek. Binanın güneybatı cephesindeki 2.600 m² büyüklüğündeki cam giydirme cephe kaplaması bir yandan yapısal standart bina ve cephe ihtiyaçlarını karşılarken, diğer yandan da güneşten elektrik üretiyor. 110 kWp kurulu güçte Amorf Silisyum BIPV sistemi, binanın yedek enerji sistemini destekliyor ve elektrik tüketiminden tasarruf sağlıyor. 

İşte çeşitli ülkelerden BIPV örnekleri…


Berlin Merkez Tren İstasyonu, Almanya

2002’de açılan istasyon toplam 1.700 m² alanda kurulu. Yapıda 780 adet fotovoltaik panel kullanılmış. Kavisli bir yapıya sahip olduğu için her panel, açı ve boyut bakımından farklı özellikte. Sistem, toplam 180 kWp kurulu güce sahip.

Visionaire Binası, New York, ABD

2008’de tamamlanan yapı, 35 katlı bir konut projesi. Bina, doğu ve batı cephelerine uygulanan özel üretim BIPV paneller ile enerji üretiyor. Sahip olduğu farklı özelliklerle tam bir yeşil bina örneği. Bina, atık su arıtım sistemi (arıtılan su yine bina içerisinde kullanılıyor),  yağmur suyu depolama sistemi, çatı bahçeleri, tabandan tavana uzanan camlar, yalıtımlı cam ve terra cotta dış cepheye sahip. 
Madrid Skyscraper, İspanya

2011’de yapımı tamamlanan gökdelen 103 metre yüksekliğinde. Alışveriş merkezi ve ofislerden oluşan binada 378 adet özel üretim fotovoltaik panel kullanılmış. Paneller, enerji verimliliği sağlarken binaya modern ve yenilikçi bir imaj da kazandırıyor. Cam panellerin içerisindeki tek kristalli güneş pilleri, maksimum 60 kWp güç oluşturuyor. Ayrıca güneş ışığını dışarıda tutarak soğutma için gereken enerjiden tasarruf edilmesini sağlıyor. Novartis Binası, Basel, İsviçre

2009’da inşa edilen bina, değişik bir mimariye sahip. Proje, rahatlık ve enerji verimliliği birlikte değerlendirilerek oluşturulmuş. Cam çatı kaplaması, yarı transparan fotovoltaik panellerle donatılmış. Fotovoltaik piller ve modüller, özel bir renk ve örneğe göre özel olarak üretilmiş. Üretilen enerji, binanın aydınlatması için gereken tüm enerjiyi karşılıyor. Sistem, 92.74 kWp kurulu güce sahip. 


Kaynaklar:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder