30 Ekim 2014 Perşembe

Alüminyum Binaların Ömrünü Uzatıyor

Alüminyum, yoğunluğunun düşük olması, yüksek oranda ve kolay işlenebilmesi, aşınmaya dayanıklı olması, maliyetinin düşük olması ve tamamen geri dönüşebilir olması gibi nedenlerle inşaat sektöründe çokça kullanılıyor. Uzun ömürlü olması alüminyumu değerli kılan en önemli özelliklerden biri.
Klasik yöntemlerle kıyaslandığında daha kullanışlı çözümler sunan alüminyum giydirme cepheler, hafif olması, hızlı ve pratik şekilde uygulanması, estetik ve şık görünüş sağlaması, zor kirlenmesi ve kolay temizlenmesi gibi avantajları nedeniyle çok tercih edilmektedir. 
Bu sistemler, binalara güzel bir görünüm kazandırmanın yanı sıra ısı ve ses yalıtımı sağlaması, böylece tasarrufu mümkün kılması ve binaların ömrünü uzatması açısından da büyük öneme sahip.


İngiltere’de yapılan bir araştırma, alüminyumun binalar üzerindeki etkisini bir kez daha ortaya koydu. Mimar ve profesör Michael Stacey tarafından Uluslararası Alüminyum Enstitüsü adına gerçekleştirilen araştırmayla binalarda kullanılan alüminyumun yıllarca mükemmel durumda kaldığı ve bu sürenin sanılandan çok daha uzun olduğu ortaya çıktı. Stacey, çalışma için Bristol ve Londra’daki binaları inceledi.


Çalışmanın sonuçları şu şekilde:
·         Binalara kaplanan alüminyum, 40 yıla kadar garanti sunuyor.
·         Alüminyum binaların yıllara direnmesini sağlıyor.
·         Pencere çerçevelerinde kullanılan alüminyum, 80 yıllık kullanım ömrü sunuyor.
·         Bina içlerinde kullanılan alüminyum, sınırsız kullanım ömrüne sahip.

Araştırmanın tamamına aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder