27 Kasım 2014 Perşembe

Hangisi Dünyanın En Uzun Binası Olacak?

Burj Khalifa, Dubai
İnsanoğlu, her şeyin en güzelini, en büyüğünü, en görkemlisini, en estetiğini, en farklısını yapmak için sürekli bir yarış halinde. İnşaat sektöründe de dünyanın en uzun binasını yapmak için ülkeler yarışa tutuşmuş durumda. Yapımı 4 Ocak 2010’da tamamlanan Dubai’deki Burj Khalifa, dünyanın en yüksek binası rekorunu şu an için elinde bulunduruyor. Çin ve Suudi Arabistan’daki iki proje ise bu rekoru ele geçirme hedefiyle hayata geçiyor. Önümüzdeki yıllarda rekor kimin eline geçecek hep birlikte göreceğiz.

Guinness Rekorlar Kitabında dünyanın en uzun binası olarak geçen Burj Khalifa, 828 metre uzunluğa sahip. Binanın yaklaşık 150. kattan sonra geri kalan katları çelik olarak yapılmıştır. Betonarme kütle üzerine çelik konstrüksiyonla devam edilen ilk binadır. Binanın cephelerine gelen rüzgâr yüklerini en aza indirmek için binanın hiçbir cephesi düz olarak tasarlanmamıştır. Köşeleri keskin değil, dairesel birleşimlerle yapılmıştır.Burj Khalifa’nın en dikkat çeken özelliklerinden bahsedelim biraz da.
  • 95 kilometreden görülebilmektedir.
  • Gökdelenin 124. katı dünyanın halka açık ve en yüksek gözlem katıdır.
  • Binada 57 asansör, 1.044 daire, 3.000 araçlık yer altı park yeri vardır.
  • Dış cephesini ve iki kanadını oluşturan cepheyi kaplayan cam panellerin sayısı 28 bin 261’dir.
  • İnşaat için 330 bin ton metre küp beton döküldü, 39 bin ton çelik kullanıldı ve 22 milyon saat çalışıldı.
  • İnşaatın toplam alanı 464.515 m²’dir. Yerleşim alanı 92.903 m² olup ofis alanı 1 milyon m²’den fazladır.

Phoenix Kuleleri, Çin
Burj Khalifa ile yarışa tutuşan binalardan ilki, İngiltere merkezli mimarlık ofisi Chetwoods Architecture’ın tasarladığı ve Çin’in merkezinde Wuhan’da hayata geçecek Phoenix Kuleleri (Phoenix Towers). İki kuleden oluşan projenin tasarımı, Çin Mitolojisi’ndeki Feng ve Huang adlı mistik kuşlardan esinlenilerek oluşturuldu. Uzun olan kule, Feng, yaklaşık 100 katlık yaşam alanları ve ofislere sahip olacak. Daha kısa olan Huang ise dünyanın en yüksek bahçesine sahip olacak. 
Kuleler, göl üzerinde yer alan bir adada yer alacak ve 1 km. yüksekliğiyle Burj Khalifa’dan 172 metre daha uzun olacak. 47 hektarlık alan üzerinde inşa edilecek yapı, 2,1 milyar dolara mal olacak. Sürdürülebilir teknolojinin birçok özelliğini taşıyacak olan proje için planlanan yeşil enerji teknolojileri, fotovoltaik cephe; rüzgâr, güneş, termal, biyokütle kazanları ve hidrojen yakıt hücrelerini içeriyor.
Diğer proje ise Suudi Arabistan, Cidde’de yapılacak olan Krallık Kulesi (Kingdom Tower). Burj Khalifa’yı gölgede bırakmayı hedefleyen bu bina da 1 km. yüksekliğe sahip olacak. İnşaatında 80 bin ton çelik kullanılacak gökdelenin maliyeti ise 1,23 milyar dolar olacak. Yapımı 5 yıl sürecek. 200 kat olarak planlanan binanın 157. katında bir teras yer alacak. Kızıl Deniz manzarasına sahip olan kule, 5 yıldızlı Four Seasons Otel, rezidanslar, ofisler ve dünyanın en yüksek gözlemevine sahip olacak.


Krallık Kulesi, Suudi Arabistan
Bu kadar yüksek bir projenin yapımı elbette birçok zorluğu bünyesinde barındırıyor. Öncelikle kulenin yapısı hemen yakınındaki okyanusun tuzlu suyuna karşı dirençli olmalı. Binanın 60 metre derinliğinde kullanılacak farklı betonların dayanıklılığı test edilecek. İkincisi ise rüzgâr yükünün bu devasa proje için bir problem teşkil edebilecek olması. Kule buna karşı koyabilmek için düzenli olarak şekil değiştirecek. Projenin mimarlarının açıklamalarına göre, bina her birkaç katta şekil değiştireceği için rüzgâr yükü binanın etrafını dönecek ve tek parça bir bloktaki kadar aşırı etkiye sahip olmayacak.
Phoenix Kuleleri’nin inşasının 2014 sonunda başlayıp 2018’de tamamlanması planlanırken, Krallık Kulesi’nin ise 2019’da bitmesi öngörülüyor. Krallık Kulesi’nin Phoenix Kuleleri’nden sadece bir fit (30,48 cm) uzun olması bekleniyor. Bu durumda dünyanın en yüksek binası unvanı, 2 yıl içerisinde iki kez el değiştirecek gibi görünüyor. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder