11 Kasım 2014 Salı

Türkmenistan Ösüş Bank Merkez Binası Törenle AçıldıBaşkent Aşkabat’ın merkezinde yer alan Ösüş Bank, Cumhurbaşkanlığı Sarayı, bakanlıklar ve banka merkez binalarının çevresinde konumlandırılmıştır. 

12. etap adı verilen bu caddenin açılışı, 27 Ekim Bağımsızlık Günü öncesinde Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhammedov tarafından yapıldı.
Bankanın ismini aldığı “Ösüş” kelimesinin Türkmence karşılığı “Yükseliş”tir. Proje, Türkmenistan’ın düzenli şehir planlaması, estetik tasarımları ve şık binalarıyla mimaride gösterdiği yükselişin son dönem örneklerinden biri.

Bisam Cephe Yapı Sistemleri olarak projede strüktürel silikon alüminyum giydirme cephe sistemi, alüminyum pencere sistemleri ile grill ve cephe süsü sistemleri uyguladık.

7.500 m² alana yayılan binada zeminden çatıya devam eden konik cephelerin çevresindeki üç ayrı üçgenle farklı ve estetik bir görüntü elde edildi. Üçgenler, alt kotta daha genişken yükseldikçe çevre ölçüsü kısalıyor, eğimli şekilde dönüyor ve burkularak binanın çevresini sarıyor. 

Burgu kulelerdeki kompozit kaplamanın da üçgen formdan olması binaya ayrıca estetik katıyor. Üçgen, konik ve amorf bir yapıya sahip olan bu proje, alüminyum motifli süsleriyle Türkmenistan’a özgü mimari anlayışı sergiliyor.
Binada kurşun geçirmez doğramalar, özel tasarım camlı korkuluklar ve dekoratif alüminyum gold renkli korkuluklar da uyguladık. Ayrıca projeye özel, kasa dairesi için “opaklaşan cam”lardan oluşan cephe montajı gerçekleştirdik.

Bisam Cephe olarak metrekare alanı ve cephe profilleri açısından böylesine önemli bir sistemi kurmuş olmanın gururunu yaşıyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder